Tibetská kultura v ČR

Tibet a Nepál. Pokud někdo zmíní slovo Tibet pravděpodobně se vám vybaví vysoké hory, jaci, mniši a Dalajláma. Určitě se ovšem nedá opomenout ani utlačování Tibetu Čínou. A co Nepál? Možná si vybavíte Buddhu, Himaláje a s nimi samozřejmě i nejvyšší horu světa Mont Everest.

Jedná se o místa nám velice vzdálená, ale nikoliv nedosažitelná. Nejrychleji samozřejmě letadlem, ale jde to i vlakem. A jestliže jste opravdu velký dobrodruh, dostanete se do Asie i vlastním autem nebo dokonce stopem. Cestování do tak dalekých krajů není vůbec levná záležitost. Pokud ale toužíte po tom poznat alespoň trošku z této oblasti, můžete si malý kousek Tibetu nebo Nepálu najít i u nás.

Nějaký tradiční výrobek vyrobený přímo v Nepálu nebo Tibetu si můžete koupit ve specializovaných obchůdcích nebo na internetu, také je možné zajít si do asijské restaurace na nějaké opravdu typické nepálské jídlo nebo na tibetskou masáž, kterou vám provede rodilý Tibeťan. A jestliže vám nedají spát nepokoje v Tibetu, můžete pomoci. A to klidně i z vašeho domova.

Základní rozcestník

Jestliže se chcete dozvědět o Tibetu více, navštivte webovou stránku tibinfo.cz. Zde zjistíte mnoho informací o historii, ale i neklidné současnosti. Také o náboženství, kultuře nebo různých zajímavostech.

Situace, ve které se Tibet nachází je nelehká. V říjnu roku 1950 vtrhla čínská vojska do Tibetu. Tím začalo již více než 60 let trvající období teroru, útlaku, vysídlování, mučení a porušování lidských práv. Kvůli přetrvávající čínské vojenské nadvládě jsou životní podmínky v Tibetu kritické. Ve světe lidem osud této země není lhostejný. Proto vznikla spousta sdružení a organizací, které se snaží pomáhat. Výjimkou samozřejmě není ani Česká republika. Jednou z nich je například obecně prospěšná společnost Most, která pomáhá různými způsoby. Můžete přispět jakoukoliv peněžní částkou, adoptovat si dítě na dálku, pořídit si maličkost z tibetských dílen nebo koupit nomádům kozu.

Ani životní podmínky v Nepálu nejsou ideální. Pokud byste tedy raději směřovali vaši pomoc do této země máte také možnost. Třeba prostřednictvím občanského sdružení Namaste Nepál. Finanční obnos, který jim pošlete může sloužit na výstavbu škol nebo pokrytí nákladů nemocnic. I zde je možné adoptovat nepálské dítě na dálku nebo koupit nějakou drobnost z nepálského obchůdku.

Pomoci Tibetu můžete i tím, že se půjdete bavit. Konkrétně na koncert nebo festival. Koupením vstupenek přispějete určitou částku na konkrétní účel. Každoročně se koná koncert Tibet žije, kde jste svou účastí mohli podpořit třeba překlad výukových videí Khan Academy do tibetského jazyka. Cílem bylo poskytnout tibetským studentům přístup k západnímu vzdělání. Zúčastnit se můžete i festivalu Free Tibet jehož cílem je spíše osvěta než získávání financí.

Chcete se Indii přiblížit tím, že ochutnáte něco opravdu typického pro tuto oblast? Můžete zvolit pokrm, ale pozor! Jestliže nemáte rádi koření kari raději zajděte do čajovny na nějaký dobrý čaj. Zkuste třeba čajovnu Dharmasala, kde si můžete dát čaj dovezený přímo z Himalájí v klidném a příjemném prostředí. Pokud vám zachutná, lze si ho rovnou koupit i na doma. Na klasický nepálský oběd nebo večeři zajděte do restaurace Buddha. Majitel a kuchař v jedné osobě je Nepálec, proto prostředí i jídlo jsou velmi autentické.

Libí se vám orientální styl a rádi byste měli nějakou sošku, misku, šperk nebo oblečení z těchto končin doma? Ani to není problém. Krámky s orientálními předměty najdete po celé republice a mnoho z nich má i své webové stránky s e-shopem. V Brně najdete obchůdek s příznačným jménem Tibet v Brně, kde najdete čajové misky, vonné tyčinky, obrazy, hudební nástroje, bižuterii, oděvy a mnohé další. V Praze můžete navštívit prodejnu s podobným sortimentem s názvem Namaste. Specialitou jsou zde originální nože Kukri od nepálských kovářů nebo jačí zvony přímo od pastevců z Himalájí. Zmínit je nutné ještě jeden obchod s nepálskými předměty. Jeho jméno je Thao. Sortimentem se od těch ostatních nijak extrémně neliší. Jeho výjimečnost spočívá v tom, že pomáhá. Z prodeje každého výrobek putuje určitá částka na pomoc chudým nepálským dětem.

Nestačí vám zajít do indické restaurace ani si koupit bižuterii vyrobenou nepálskou ženou? Chcete vědět něco o zemi od někoho, kdo o ní opravdu něco ví? Potom se podívejte na web nadšenců do Nepálu – Aleše a Petry. Uvidíte zde spoustu krásných fotografií a přečtete si vyprávění z cest po této zemi. Nechybí ani různá doporučení pro cestu do Nepálu ohledně vybavení, víz, jídla, dopravy, cen atd. Pro ty z vás, kteří se do Nepálu opravdu chystají, je to velmi zajímavé a poučné čtení.

.